Ano, i to je možné.
Pára má na výstupu ze stroje teplotu téměř 100 °C a vysoký tlak 8 bar. Jakmile se pára dotkne povrchu, její teplota klesá. První kontakt s ošetřovaným povrchem je tak skutečně o velmi vysoké teplotě. V kombinaci s vysokým výstupním tlakem pára skutečně velmi dobře prověří stav materiálu ošetřovaného povrchu. Je to právě kombinace teploty a tlaku co je alfa a omega úspěchu parního čištění.
Je-li povrch nějakým způsobem narušený či uvolněný (typicky silikon, spárovací hmota, barevný nátěr), může jej pára odloupnout zcela. Vysoká teplota také může vadit materiálům v nichž je použito lepidlo či jsou lakované. To ale platí převážně pro věci typu dřevěné hračky, atd. Pokud jde o průmyslově vyráběné dřevěné materiály jenž jsou odolné vůči zátěži (kuchyňské pracovní desky, interiérové dveře, plovoucí podlahy...), tak ty snášejí parní čištění velmi dobře.
Některé typy měkkých plastů se pod vysokou teplotou mohou deformovat, resp. zcela roztavit. Týká se to zejména plastů lze pouhou rukou promáčknout - levné hračky, jednorázové plasty, atd.